Zaregistrovat se  |  Přihlásit se
 
Základy pěstování kaktusů Minimalizovat

Co udělat pro to, aby kaktus, který jste si přinesli domů, zůstal stále hezký a vykvetl. Není tak obtížné vyvarovat se zásadních chyb. Dobrým zvykem je používat odstátou nebo raději měkkou vodu, to ostatně platí pro všechny rostliny. Kaktusy zaléváme vydatně, ale ne denně. Zálivka je vhodná až po úplném vyschnutí květináče, bývá to za týden až dva. Zaléváme od března do listopadu a raději spodem, to je, vodu nalijeme do misky pod květináčem. Přebytečnou vodu druhý den odstraníme. V zimě rostliny můžeme rosit. Na podzim rostlinám dopřejeme hodně slunce a čerstvého vzduchu, aby načerpaly síly na zimu. Kaktusům prospívá i venkovní prostředí (do prvních mrazíků). V zimě kaktusy nesmí růst. Scvrknutí nevadí, kaktus v růstu vodu rychle doplní. Na jaře se kaktus probouzí světlem a teplem a první ostny a poupata často vyraší před první zálivkou. Někteří pěstitelé přemísťují kaktusy na zimu na chladnější stanoviště. Není to nutné, je to snažší způsob jak zimu přečkat, ale potom pozor na první jarní sluníčko. Kaktus vynesený ze sklepa na balkon se může popálit.

Na zem či substrát nejsou kaktusy náročné. Používáme směs s minimálně třetinou hrubého písku, antuky, perlitu nebo obdobného materiálu zvyšujícího propustnost. Květináče volíme raději menší. To vše napomáhá rychlejšímu vysychání. Každoroční přesazování není nutné, stačí doplnit živiny podmočením v roztoku komplexního hnojiva. Čím více bude obsahovat fosforu a draslíku, tím lépe.

Je dosti problematické dát přesný návod na pěstování všech kaktusů a sukulentů. Kaktusy rostou od Kanady až po Patagonii, včetně tropů. Od pobřežních nížin až do výšky 4000 m nad mořem, na vlhkých loukách i pouštích. Na orosených stromech i na rozpálených skalách. Mnoho sukulentů roste v Africe a vlastně po celém světě. Podle vzhledu kaktusu se dá usoudit na podmínky v jeho domovině. Nejvíce slunce a málo vody vyžadují kaktusy silně pokryté světlým, zejména bílým otrněním. Kaktusy holé nejsou na slunce tak náročné a tolerují více vody.

S kaktusy se často pěstují i jiné tučnolisté rostliny neboli sukulenty. K nim vlastně kaktusy také patří. Běžně se pěstují například Aloe, Agave, Crassuly, Hawortie, Euphorbie, Aeonia, Gasterie a mnoho dalších rodů. Pěstují se pobně. Řada z nich si však pamatuje, že pochází z jižní polokoule a domáhá se vody i v zimě. Řeší se to kompromisem, to je mírnou zálivkou. Tyto rostliny nemívají kulovitý kaktusový vzhled, ale rozeznat některé od kaktusů je obtížné. Většinou se jedná o velmi dekorativní keříky, růžice nebo trsy. Lze je často tvarovat řezem a vytvářet sukulentní bonsaje. Odřezané části necháváme zaschnout a obyčejně snadno koření.

 

Vytiskout      
Copyright 2008 by Wurm7   |  Prohlášení o soukromí  |  Podmínky používání   Designed By P.Trafina (c)2008