|  Přihlásit se
 
Z našich sbírek - Aleš Rektořík Minimalizovat

Z našich pravidelných a oblíbených rubrik přinášíme další reportáž z našeho cyklu cestování po sbírkách, tentokrát z návštěvy u člena našeho klubu Aleše Rektoříka.

Jak se můžete dočíst v seznamu členů v Alešově medailonku, tak kořeny kaktusaření v rodině tohoto příjmení sahají už po tři generace. Ano, není to shoda jmen, Aleš je vnukem věhlasného pěstitele, kaktusáře a fotografa pana Bohumila Rektoříka. Jaho slavná sbírka a jeho lobívie, rebucie a další jižani byly v minulém století vyhlášené. Žezlo převzal i otec Aleše. který má po léta sbírku v Dřísech a opět i zde zabírají nejvíce místa rostliny jihu, tedy lobivie, rebucie, aylostery a sulky. Ale najdete zde i ostatní rody. No a zatím nejmladším v rodu je Aleš, kterého jsme se rozhodli v rámci klubových výletů navštívit.

Aleš budoval sbírku už se svým otcem. postupně se rozrůstala i redukovala, až se nakonec ustálila ve vlastním skleníku na krásné zahradě v poklidném zákoutí obce Hovorčovice. Tady jsme v sobotní dopoledne také Aleše přepadli. Termín jsme pochopitelně domluvili a naplánovali, a to tak, aby pokud možno co nejlépe zobrazil krásu rodu Sulcorebutia při jejich kvetení. Sice jsme už hlavní vlnu o pár dní nezastihli, ale i přesto bylo květů mnoho stovek, možná tisíce. Zapuštěný sedlový polykarboník skrývá úctihodnou sbírku tohoto rodu. Rostliny pečlivě urovnány, setříděny a popsány. Pochopitelně vše s lokalitami a také vlastní sběry z Alešových cest. Počasí nám přálo, bylo polo jasno, ne velké vedro, kytičky kvetly parádně a tak jsme Aleše celkem nevědomky připravili o celé dopoledne, aniž jsme to v diskuzích mezi kaktusy registrovali.

Aleš je skvělý parťák a jeho paní zase umí dokonalý strůdl, což ohodnotil náš závinový specialista Honza Ježek. A tak jsme při kávě a příjemném klábosení pozorně prošli Alešovo království a získali i parádní kytičky darem či výměnou. Však je Aleš náš, tak se to zase jinde vykompenzuje. Krátkou procházku touto skvělou sbírkou můžete realizovat po fotečkách, které vám přinášíme. A pokud byste chtěli Aleše navštívit, tak nezapomeňte, že je slušností a žádoucí si předem návštěvu domluvit. Přijmout je možné menší až střední skupinky. Kontakty naleznete v menu pod "Seznam členů", nebo přímo zde Aleš Rektořík

Za KK Čelákovice
Petr Trafina.

 
       
       

 Foto: Petr Trafina a Jan Vaňousek, 2019

Vytiskout      
Copyright 2008 by Wurm7   |  Prohlášení o soukromí  |  Podmínky používání   Designed By P.Trafina (c)2008