Zaregistrovat se  |  Přihlásit se
 
  Minimalizovat

Akce klubu v letech 2011 - 2012
 

 • 10. března 2011 se v Síni Jana Zacha Městského muzea v Čelákovicích konala přednáška s velmi lákavým tématem "BAJA CALIFORNIA". Přednášející Ing. Libor Kunte, Ph.D., ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda měl připraven velmi poutavý program vynikajících obrázků z cest po této kaktusářsky lákavé oblasti, doplněný výborným slovním doprovodem, u kterého Liborovi nikdy nechybí vkusná dávka humoru a zcela osobité podání projevu. Sál byl opět zaplněn a prominuli jsme i menší zpoždění začátku, způsobené dopravními problémy při cestě ze vzdáleného Humpolce. Po kratší navigaci po mobilním telefonu v závěrečné fázi cesty se podařilo úspěšně navést Libora až do přednáškového sálu. Přednáška se velmi líbila a na závěr byla ohodnocena upřímným potleskem posluchačů.
   
 • 24. září 2011 akce "Zavírání kaktusářské sezony v Chrudimi". Jako každý rok jsme se také letos účastnili této významné akce, dnes již mezinárodního rozsahu. Plný sál prodejců i velké davy návštěvníků svědčí o tom, že o sukulentní a kaktusovou floru je stále zájem. Beznadějně plný sál od ranních až do odpoledních hodin strávilo mnoho z nás prodejem ale i prohlížením a nakupovaním rostlin, debatami s přáteli a známými i výměnou zkušeností. Odpoledne se naše posádka přesunula ještě na chvíli k příjemnému posezení " U Pavlíčků", abychom tu sezonu opět uzavřeli řádně a se ctí.


  Každý něco někdy zavírá. Kaktusáři se umí s uplynulou a pomalu končící sezonou rozloučit opravdu se ctí a v plné parádě. Proto si málokdo nechá zavírání skleníků v Chrudimi ujít. Letos bylo obzvláště vydařené, a to jak na dopolední burze, tak i díky excelentnímu počasí ve sklenících u Pavlíčků. Vychutnávat počasí a hlavně kvetoucí ariáky byla náplň našeho sobotního odpoledne. Na snímku členové KK Čelákovice (Zdeněk Červinka chybí, na zahradě zase něco projednával).  
  (Foto: T. Janů, úprava P.Trafina, září 2011 v Chrudimi)
   
 • 24. května 2012 se konala v Síni Jana Zacha Městského muzea v Čelákovicích přednáška
  "Expedice MEXICO 2012 - To nejlepší ze současných lokalit".
  Premiéra přednášky o expedici za kaktusovou flórou Mexika se spoustou fotografií rostlin i místní kultury a s povídáním o cestování po současném Mexiku. V cyklu promítaných fotografií jsme viděli i některé novinky na nalezištích, mnohé unikátní záběry, vzácné kvetoucí rostliny i další krásné fotografie přírody.
  Přednášel čelákovický rodák a náš dlouholetý člen Klubu kaktusářů Čelákovice Ing. Petr Trafina, produktový a marketingový manažer společnosti XEROX CZECH REPUBLIC, s. r. o., který se v rámci letošní expedice vypravil na celý měsíc za kaktusy do Mexika a podělil se s přítomnými o zážitky z nalezišť a z cesty. Plný přednáškový sál, poutavé vyprávění i dotazy na konci přednášky svědčí o tom, že Mexiko je stále zajímavé téma. Přednáška byla hodnocena velmi pozitivně a ještě dlouho do večera se diskutovalo u Zdeňka ve skleníku.
   
 • 11. srpna 2012 jsme úspěšně uspořádali v historii již několikátou a v naší republice unikátní akci "SÁZENÍ MRAZUVZDORNÝCH KAKTUSŮ A SUKULENTŮ NA DÁLNICI U ČELÁKOVIC" K výsadbě jsme měli připraveno několik tisíc rostlin, různé mrazuvzdorné opuncie, ale tentokrát také seda, semperviva, orostachys a další. Počasí nám přálo, i když celou noc před tím pršelo. I přesto se nás z našeho klubu i z přizvaných hostů sešlo celkem dvanáct. Práce bylo opravdu hodně, ale každý se do toho dal s nadšením a na svahu byla vynikající nálada. Nosilo se, sázelo se, diskutovalo o kytkách i politice (jak jinak) a v rámci akce jsme tentokrát vysadili na naší lokalitě více jak 2.000 placek různých opuncií a přes 20 velkých přepravek zimovzdorných sukulentů. Několik desítek let trvající projekt našeho klubu má tak opět úspěšné pokračování. 
  Jedná se o největší volnou plochu kaktusů a sukulentů v mrznoucí Evropě! V současné době je svah osázen v délce více jak 200 metrů při výšce náspu okolo 15 metrů. První rostliny zde byly vysazeny již před více jak dvaceti lety a náš klubový projekt tak stále úspěšně pokračuje.

  Tentokrát jsme museli návoz realizovat ve třech vlnách a pokaždé jsme v naplněné dodávce dovezli spoustu zajímavých rostlin. Práci na svahu jsme díky vysokému nasazení ukončili brzy odpoledne, takže zůstal potřebný čas k řádnému vyhodnocení akce ve velmi příjemné hospůdce "U Kubelků", kousek od bratří Červinkových. Zde bylo rezervováno místo a připraveno skvělé občerstvení, které je po tak náročné práci nesmírně důležité. Po doplnění zásob tekutin, předpsaných správným pitným režimem a vyprávění se někteří odebrali k domovům vlakem či rozvozem. Výbor klubu společně s Víťou Zavadilem ještě navštívil sbírku Petra Trafiny na opačném konci města. Štěstí bylo, že i na rohu této ulice je jedna z příjemných "zaplivanek". Okolo sedmé hodiny večer byla akce řádně ukončena. Kompletní fotodokumentaci z akce naleznete níže na této stránce a dále bude dostupný kompletní report o této akci a detailní popis lokality s historií.

  Členové akce sázení na dálnici v roce 2012
  Společné foto akce "Sázení zimovzdorných dálnice 2012" od spodní řady zleva: Petr Trafina, Mirek Hykš, Vítek Zavadil, uprostřed zleva Zdeněk Červinka, Zdeněk Mrázek, Láďa Červinka, Miloš Dolejský a horní řada zleva Honza Vaňousek, Jirka Mór a Jirka Vavera. Na společné chybí ještě Cyril Husarovič (asi pořád sázel), tak jsme ho za odměnu dali na úvodní stránku.
   
 • 8. listopadu 2012 se konala v Síni Jana Zacha Městského muzea v Čelákovicích přednáška "BAJA CALIFORNIA a jihozápad USA", s promítáním fotografií a vyprávěním vynikajícícho pěstitele Václava Hlaváčka, který mnohokrát tato kaktusářsky zajímavá místa navštívil. Více jak třicet návštěvníků si vyslechlo zajímavé vyprávění.
  Před přednáškou jsme opět opakovali náš starý obnovený obyčej, a to "Klubovou MINI-burzu kaktusů a sukulentů na nádvoří muzea. Tato akce se po letech těší opět oblibě členů i návštěvníků. Přednáška byla velmi úspěšná a ještě dlouho do večera se opět diskutovalo u našeho předsedy ve skleníku.


Vytiskout      
Sázení zimovzdorných kaktusů a sukulentů na dálnici 2012 Minimalizovat
Príjezd na lokalitu za casného ranka a rozdelení úkolu. Kazdému je vse jasné, jsme preci kaktusári!
Vedoucí projektu Zdenek udílí instrukce, popadne do ruky vidle a vyrází na lokalitu jako první
Nejprve nanosit vsechny bedny z prvního závozu na svah
Kazdý si nasel své místo, nabral bedýnky a zacala výsadba
Ani sám "prezidento" a vedoucí akce se práce na svahu nezaleknul
Prázdné bedýnky a kontejnery zase zpátky do auta a nafasovat dalsí materiál
V krátkých pauzách cekání na dalsí materiál byl cas i na diskuze o kytkách, co komu roste a neroste
Jedna ze starsích rostlin z výsadby pred mnoha lety. Dnes uz zcela etablovaná dospelá rostlina
I kdyz bylo po silném desti, nikoho to od práce neodradilo. Navíc opukový svah byl zcela suchý
Kazdý si nafasuje svoji bedýnku a sází. S plnou na svah a s prázdnou zpet do auta.
Maximální soustredení a peclivost nad umístením kazdé rostlinky
Chuze s takovým nákladem se muze pri sebemensí chybe na svahu promenit ve spatný sen. Proto je nutno s takovým nákladem opravdu opatrne
Svah dálnice se od rána az do odpoledne opravdu hemzil nasimi cleny
Pracovní elán a vysoké nasazení vydrzelo po celý den. A bylo opravdu co delat.
Láda pln soustredení na chuzi po príkré stráni ví, ze klopýtnutí by byl chybný manévr
Výsadba opet probíhala v celé délce nasí lokality, to je priblizne 150 délkových metru
Svah byl postupne behem dne osázen az do nejvzdálenejsí cásti
"Tak já jedu pro dalsí várku, ne abyste se tady flákali" udílí predseda príkazy pred odjezdem
Nekolik velkých palet zimovzdorných opuncií jsou pripraveny k závozu na svah a výsadbe
Zdenek zavází k nakládce do tranzita dalsí palety materiálu
S takovým nákladem se musí obezretne. Zdenek si s nakladacem pocíná velmi zrucne
Dalsí a dalsí palety opuncií jsou nakládány do auta a odvázeny ze zahradnictví na svah k dálnici
Tak jeste jedna se tam pri trose stestí musí vejít
Nekolikrát jsme se ten den otocili pro dalsí náklad. Na svah bylo vysazeno tentokrát okolo 2000 placek opuncií
Mezitím co se v zahradnictví nakládá, u dálnice se uz ceká na dalsí závoz a kluci mají zatím hotovo
Pri tretím závozu Zdenek nakládá nejakých 20 beden zimovzdorných sukulentu. I tem se na svahu darí skvele.
Príjezd dalsí várky materiálu. Takze chlapci vylozit a rychle s tím na svah
"Copak hezkého tentokrát vezete?" No jo, samé lahudky a zimovzdorné zelícko.
Kazdý je do práce zabraný ani nevnímá okolí. Kazdá rostlinka musí dostat to nejhezcí místecko.
Zároven provádíme i pruzkum a merení rostlin z predchozí výsadby. Skoro neznatelný clánek nad zemí a pritom témer pul metrové koreny
A je tady dalsí várka materiálu. K opunciím jeste nejaké to Sedum a ostatní zajímavé kytky
Obcas uz není pro kaktusy kam slápnout a je treba se zamyslet:"Tak kam s tebou?"
Na nekterých méstech níze na svahu je stále pro výsadbu dost místa
Vsichni makali a makali. Tak jsem na ne musel houknout, abych jim vsem nefotil jen zadky
Tak si to tady hezky rozlozím, jeden sem, dalsí támhle. To by mohlo být a sup s tím do zeme
Tretí a poslední várka kaktusu a sukulentu. Tak dnes toho bylo opravdu mraky
Dalsí bedýnka prázdná, no pekne jsem to tady vysadil. Urcite se jim tu bude líbit.
Kdyz jsme tu v devadesátých letech zacínali, nemely ty borovice za námi ani metr výsky. Dnes mají tak 4 metry.
Je uz odpoledne a ze svahu se stahují poslední prázdné bedýnky. Je pomalu dokonáno.
Kazdý z clenu nasázel v rámci akce nekolik beden kaktusu a sukulentu.
Asi poslední kyblík placek k výsadbe. Za celý den uz toho bylo opravdu hodne.
Opet po nekolika letech vynikající klubová akce a nove osázený svah.
Pracovní skupina KK Celákovice na akci "Dálnice 2012". Radost z vykonané práce.
    
Copyright 2008 by Wurm7   |  Prohlášení o soukromí  |  Podmínky používání   Designed By P.Trafina (c)2008